Vývoj

Od doby, kdy rodina Holíkova převzala správu nad statkem v Řehlovicích, byla opravena řada zdejších objektů. Jejich stav byl v polivině 90. let neutěšený. První fáze rekonstrukce se dotkla bývalých stájí, jejichž podstatná část byla přeměněna na obytné prostory. Současně bylo obnoveno koryto rybníku, odstraněny kameny z půdy a vytvoření pokojů pro účastníky. 

Ostatní stavby však nebyly ponechány bez povšimnutí. Na těchto obrázcích můžete spatřit, jak vypadal statek ve 30. letech, jak v 85 roce a jak na začátku 90. let 20. stol.

Amfiteátr

Před a krátce po listopadu 89 sloužily tyto prostory jako kůlna pro sklad hnojiva. Když se majitelem statku stala rodina Holíkova, začal v celém areálu proudit nový život. Na tomto místě, které získalo název »amfiteátr«, se začaly pořádat některé z kulturních programů. 

Od té doby se zde uskutečnila řada závěrečných oslav sympózií a různých projektů Kulturního centra. Za zdmi častokrát zazněla hudba několika ústeckých kapel a také zde vystoupily některé divadelní soubory.

Bylinná zahrada

Vybranou kombinací bylin a koření nabízí celoročně bylinná zahrada udravující účinky a také mnohostranné využití. 

Lze tu najít meduňku, mátu peprnou, majoránku, šalvěj, diviznu, kmín a další jednoleté či dlouhodobé byliny. Dostali-li jste chuť na dobrý čas, můžete si zakoupit pytlík s nasušenou úrodou. 

Mazaika & Sprcha

Po jakékoli činnosti se chce každý rád příjemně osvěžit. Mozaika mužských a ženských těl však z něčeho tak zdánlivě běžného dělá neobvyklé potěšení, že se pak jen těžko odchází. 

Nápad se zrodil v hlavách Danay Ferencové a Lenky Holíkové, které společně vytvořily formu. Dle vytíženosti a sil bylo vše slavnostně vyzkoušeno na mezinárodním workcampu Primule 2002. Použitý materiál je z rozličných dlaždiček.

Letní kuchyně & Pec

Budova pivovaru pochází z poloviny 19. století. Po válce krátkou dobu byly využívány jeho prostory jako sklad a kanceláře statku. Neudržovaná střecha způsobila devastaci krovů a propadnutí dřevěných stropů, takže budova byla prakticky určena k demolici. Zničené prostory inspirovaly některé účastníky kulturních akcí k tvorbě uměleckých instalací a proto se vlastníci rozhodli zbylé klenuté stropy sanovat. Získané prostory jsou využívány k výstavám a tato část pak slouží podle nápadu Franze Brunnera jako letní kuchyně. Po částečné renovaci, která zahrnovala očištění stropů od zvětralé omítky, vyniká klenba stropů. Až nyní je zřejmé, že na pivovaru je přestavěna původní středověká vodní tvrz stará několik století. Je třeba poděkovat místní radnici, která zajistila odvoz a likvidaci sutě a tak podpořila činnost Kulturního centra. 

Výstavba pece na pizzu dle originální italské dokumentace nám velice pomáhá při přípravě jídla a vždy je u ní plno. Pekla se zde ne ledajaká jídla. Své kuchařské umění si v ní vyzkoušely nejrůznější skupinky národností, od slovenské po italskou kuchyni. A vždy z ní všem velice chutná! 

Pivovar & Primula

Mezinárodní setkání mládeže inspirované prvním ročníkem putovního workcampu Campanella 2001. Vetkl si za cíl pomoci s obnovou a záchranou historicky cenných částí řehlovického statku. Největším úspěchem je výstavba zelené střechy, díky níž se podařilo na určitý čas zastavit procesy chátrání zbytků pivovaru.

Počínaje rokem 2002 se na něm každé léto setkávají mladí lidé z Rakouska, Německa, Česka, Polska, aby se vlastními silami podíleli na zachování objektů statku. Od roku 2005 se pravidelně zúčastňují i mladí z Itálie.

Na sympoziu Proudění | Strömungen 2004 vytvořil z dřevěných palet Markus Hiesleitner schody k "zelené" střeše.

Repre

Tato místnost vznikla z prosté potřeby: Pro projekty bylo nutné vytvořit kuchyni, jídelnu a ložnici.

Dosáhlo se toho zařízením univerzálních místností. Dokonce zde proběhlo divadelní představení a před Vánocemi zde probíhají adventní odpoledne. Rovněž se tu konají různá setkání, workshopy, porady atd.

Rybník

Jeho stav byl při převzetí nynějším majitelem neutěšený - byl částečně zasypaný, plný řas, nánosů, plevele a bilogicky zdevastovaný v blízkosti špatně umístěného chemického hnojiva - to při dešti stékalo do rybníka. Nejdříve bylo odstraněno hnojivo a v roce 1995 se vytěžily usazeniny, čímž vzniklo nové koryto.

Pozvolna se do rybníku začal navracet život: Žáby zde každoročně kladou vajíčka s novým potomstvem, několik kaprů se dívá z pod hladiny na dění na souši. Přítokem je pramen, který vyvěrá pod obytnou částí statku. V parných letních dnech několikrát posloužil k osvěžení účastníkům.

Sýpka & Galerie

Dominanta statku pochází z barokní doby, kdy pravděpodobně sloužila k uskladnění obilovin, jak pro provoz pivovaru, tak i pro krmivo pro dobytek. Za komunismu bylo téměř se všemi objekty neštrně zacházeno a proto došlo k jejich pozvolnému chátrání. 

Teprve po koupi celého statku rodinou Holíkovích roku 1991 se začíná postupně opravovat jednotlivé budovy přes častý nedostatek peněz. Od roku 1998 mohl každý dobrovolně přispět pro položení nové střechy formou koupení jedné či více keramických střešních tašek. Nová krytina byl položena na podzim 2001. V budoucnu by měly být vyměněny i krovy a zrekonstrovaná celá stavba. 

Ubytování

Kdokoli, kdo tady zůstal přes noc, vám potvrdí, že se tu spí sladce. Než si však řada návštěvníků a účastníků mohla vůbec poprvé zalézt do pelíšku, muselo se udělat spousta práce na největším objektu statku, který dříve sloužil k chování dobytka. 

Udělalo se toho spoustu: Od opravení střechy, přes odstranění harampádí, přes vymalování a upravení stěn a zdí, až po vybudování sociálních zařízení. Tento proces trvá dodnes, kdy zde může složit hlavu na 35 lidí. Řada z nich tady nachází odpočinek a nové síly.